Obrázek se nahrává...

 

 
Zavřít

Kontakt

Pondělí:-
Úterý:-
Středa:-
Čtvrtek:-
Pátek:-
Sobota:-
Neděle:-
  
Adresa:
Mobil:
E-mail:
Web:

 
VÍCE

Jak na uši?


Ucho psů, koček ale i dalších zvířat a lidí se skládá z 3 základních částí a to z vnějšího, středního a vnitřního ucha. Pro Vás, jako majitele pejsků a kočiček, je nejdůležitější částí ucho vnější, protože právě tato část je nejčastěji postižena různými záněty a v některých případech je potřeba ji pravidelně a správným způsobem čistit.
Pro správné čištění uší je potřeba si vysvětlit alespoň základní anatomii vnějšího ucha. Tato část je složena z ušního boltce, záhybů boltce, vstupu do zvukovodu a v neposlední části také samotným zvukovodem, který je zakončený ušním bubínkem. Ušní bubínek odděluje ucho vnější od ucha středního. Povrch vnějšího ucha je tvořen kůží s různým množstvím chlupů a mazových žláz.
Zvukovod psa a kočky je na rozdíl od člověka velmi dlouhý, takže při čištění a manipulaci nehrozí takové riziko poškození bubínku. Další důležitá informace je ta, že zvukovod nesměřuje přímo dolů, ale asi v polovině své délky se lomí a vytváří kličku, která dává zvukovodu tvar písmene „L“. Proto, pokud chceme ucho co nejlépe vyčistit, musíme ušní boltec pejska nebo kočičky chytit a vytáhnout co nejvíce nahoru, aby došlo k vyrovnání kličky zvukovodu a čistící roztok mohl proniknout co nejdál k bubínku.
Zdravé psí a kočičí ucho obsahuje minimum sekretu. To co je přítomno, je složeno z odloučených buněk kůže, mazu a malého množství neškodných mikroorganismů. Ochlupení zvukovodu většiny psů je řídké a chlupy jsou zakrnělé. Výjimkou jsou některá plemena jako pudl, španělé, ši-tzu nebo někteří teriéři, kteří mívají zvukovody výrazně ochlupené.

Normální zdravé ucho psa a kočky, v případě že se u nich ještě nevyskytl žádný problém se záněty, nevyžaduje žádné čištění. Zvukovody mají totiž tzv. samočistící schopnost, která spočívá v neustálém odtoku mazu a odumřelých buněk nahoru a ven ze zvukovodu. Nadměrné a nesprávné čištění zdravého ucha může narušit tento mechanismus a tak může dojít k nadměrnému špinění uší, vysychání a k zánětu zvukovodů.
Někdy je ale čištění uší nezbytné. Jedná se o případy, kdy vnější zvukovody produkují nadměrné množství mazu, nebo pokud jsou nadměrně ochlupeny. Dále se jedná o případy psů „plavců“ kdy může pravidelným zvyšováním vlhkosti ve zvukovodech dojít k porušení normální ušní mikroflóry. Pravidelné čištění uší bývá nezbytné také v těch případech, kdy pejsek nebo kočička již trpí nebo trpěli opakovanými záněty zvukovodů a samočistící schopnost ucha je trvale narušena. V těchto případech může pravidelné čištění uší, například jednou týdně, zamezit opakované antimikrobiální léčbě.
V současné době je na trhu široké spektrum přípravků určených k čištění uší. Obsahují celou řadu složek, které fungují na principu rozpouštění mazu, změkčení pokožky a upravují pH zvukovodu. Některé z nich obsahují i speciální látky bránící pomnožení bakterií.
Na našem pracovišti vám rádi poradíme, jak často je u vašeho pejska potřeba zvukovody čistit, jaký přípravek zvolit a jakým způsobem čištění provádět, abychom zabránili poškození bubínku a zároveň bylo čištění co nejúčinnější.