Obrázek se nahrává...

 

 
Zavřít

Kontakt

Pondělí:-
Úterý:-
Středa:-
Čtvrtek:-
Pátek:-
Sobota:-
Neděle:-
  
Adresa:
Mobil:
E-mail:
Web:

 
VÍCE

Nová pasová legislativa - neboli co je potřeba před odjezdem do zahraničí


Od 29.12.2014 se změnila legislativa týkající se vystavování PET pasů. Vzhledem k tomu, že některé podmínky jsou důležité i pro chovatele psů a koček, kteří se letos chystají vyjet se svými mazlíčky na dovolenou do zahraničí, rádi bychom Vás o nových podmínkách včas informovali a zabránili tak později vzniku nepříjemných nedorozumnění.

Stejně jako u starších pasů je nutné, aby vždy před vlastním vystavením pasu byl pacient zkontrolován, zda již nemá aplikovaný čip. V případě, že zvíře dosud není čipované, veterinární lékař čip aplikuje a vystaví pas. Následně je nutné, vždy před vlastním výjezdem do zahraničí, aby pes či kočka měli platnou vakcinaci na vzteklinu.

Největším problémem s kterým se u chovatelů potýkáme je situace, kdy se majitelé rozhodnou, že svého psa nebo kočku chtějí vyvést do zahraničí (nejčastěji na dovolenou) a zvíře zatím nemá vystavený pas. Má pouze očkovací průkaz a je pravidelně očkované na vzteklinu a momentálně je jistojistě v imunitě proti vzteklině. Problémem je ovšem to, že v případě vystavení pasu a s tím souvisejícím požadavkem na přítomnost čipu je nutné v den vystavení pasu znovu provést, a do nového pasu současně zaznamenat očkování na vzteklinu ( i v případě, že pes nebo kočka byli očkovaní před méně než rokem, očkování se nedá přepsat, ale musí se provést znovu.) S tím ale souvisí další problém, po podání vakcíny nastupuje dostatečná hladina protilátek proti vzteklině až za 21 dní od vakcinace, proto je podle zákona stanovena čekací doba v délce 21 dní, která musí uběhnout před tím, než se svým zvířátkem smíte do zahraničí vycestovat. Pokud by daná lhůta nebyla dodržena, mohlo by se stát, že budete deportováni a bude Vám vystavena pokuta.
Znamená to tedy, že v případě, že se stavíte s pejskem nebo kočičkou na vydání pasu a chystáte se za týden na dovolenou, tak i v případě, že jste pravidelně dodržovali termín očkování vztekliny, nemůžete se zvířetem vyjet, ale musí být vystavena vakcína nová a s tím souvisí i 21 denní čekací doba před odjezdem.

Takže Vám ve zkratce uvádíme doporučený postup, co je třeba udělat předtím, než budete moci bez problémů vycestovat se svým mazlíčkem.
1. S dostatečným předstihem před vlastní dovolenou (minimálně 22 dní před odjezdem) se zastavíte u veterináře, kde se pes nebo kočka načipuje (v případě, že již čip nemá) a vystaví se pas.
2. Po vystavení pasu bude u psa nebo kočky provedena vakcinace na vzteklinu (Je to nutný krok i v případě, že má zvíře v očkovacím průkazu již platnou vakcinaci na vzteklinu).
3. Tímto jsme provedli základní kroky k tomu, aby se jste mohli vycestovat se zvířetem do zahraničí. 22. den od vystavení očkování tedy můžete vyjet.
4. Dalším důležitým krokem je vědět, kam se chystáte vycestovat a zda má daná země ještě další vlastní požadavky na vycestování (např. ošetření proti echinokokům - neboli jinak řečeno odčervení.). Tyto požadavky najdete na stránkách státní veterinární správy. Www.svscr.cz. Zde si najdete zemi, do které chcete vycestovat a informace co musíte splnit před překročením do této země. Tyto informace nejlépe vytiskněte a navštivte svého veterinárního lékaře. Veterinární lékař většinou ví, co která země vyžaduje, ale také nemůže vědět vše, proto doporučujeme vyhledat informace o podmínkách před návštěvou a donést si tyto informace sebou.