Obrázek se nahrává...

 

 
Zavřít

Kontakt

Pondělí:-
Úterý:-
Středa:-
Čtvrtek:-
Pátek:-
Sobota:-
Neděle:-
  
Adresa:
Mobil:
E-mail:
Web:

 
VÍCE

Kdy je potřeba vyhledat pomoc při porodu


Kdy je potřeba vyhledat pomoc při porodu

Porod feny je přirozenou věcí a ve většině případů probíhá spontánně a nevyžaduje lidskou pomoc. Někdy je dokonce lepší feny zbytečně neznervózňovat přílišnou starostlivostí. V některých případech, především u malých nebo brachycefalických plemen a prvorodiček, je však třeba pomoci ze strany chovatele, případně i veterinárního lékaře.

Ne vždy může být jasné, kdy je fena ještě schopna porodit štěně sama, nebo je již potřeba zasáhnout či vyhledat pomoc odborníka. Každý porod je velmi individuální záležitost, ale alespoň orientačně vám zde uvádím několik bodů, kdy je vhodné se obrátit na veterináře o radu, případně si vyžádat jeho pomoc.

V případě, kdy fena je skutečně gravidní déle než 70 dní a nezačal porod.
V případě, že nedošlo k porodu prvního štěněte a současně:
se objevil zelený výtok a už je to 20-30 minut a nedošlo k porodu prvního štěněte.
fena intenzivně tlačí (zadrží dech a silně a dlouze zatlačí) již 30 minut a nedošlo k porodu štěněte
došlo k výtoku plodové vody (slámově žlutá barva) a je to déle než 4-5 hodin a nedošlo k porodu štěněte (fena ale současně intenzivně netlačí, pokud intenzivně tlačí tak viz. výše)
jsou viditelné porodní bolesti nebo slabé stahy, a již je to 4-5 hodin a nedošlo k porodu štěněte
Intervaly mezi štěňaty:
intervaly mezi štěňaty jsou různé (od 15 min - několik hodin), záleží kolik má fena štěňat a kolikáté štěně fena rodí (intervaly se s počtem štěňat prodlužují)
pokud fena intenzivně tlačí (viz výše) a trvá to déle než 30 minut, je třeba zasáhnout
pokud jsou viditelné stahy, ale jsou slabší a méně frekventované a je to déle než 2 hodiny a nedošlo k vypuzení štěněte, je třeba zasáhnout (záleží také, zda se jedná o 2. štěně, nebo 10. štěně, při zvyšujícím počtu štěňat se intervaly mohou prodlužovat)
pokud fena vůbec netlačí a je klidná, tak se intervaly mohou prodloužit i na 6 hodin (pokud už fena porodila hodně štěňat, ale nesmí tlačit)
V případě, že se objevil před porodem patologický výtok – např. krvavý, zapáchající.
V případě, že celková doba druhé a třetí fáze porodní (tzn. od objevení se viditelných břišních stahů) trvá déle než 24 hodin
V případě, že fena je ve špatném celkovém zdravotním stavu.

Na závěr bych ráda uvedla, že většina porodů sice probíhá spontánně, ale ne vždy se dá předem odhadnout, zda bude porod probíhat normálně, nebo se vyskytnou nějaké komplikace. Proto by měl být chovatel při porodu přítomen, bez ohledu na to, zda bude potřeba jeho pomoc nebo ne a měl by být alespoň orientačně seznámen s tím, kdy je již potřeba požádat veterinárního lékaře o radu, pomoc či případně dokončení porodu.